Microsat APRS

Dostępność podzespołów

Poznań, 11 kwietnia 2022

Od około 18 miesięcy (od początku 2021 roku lub nawet od końca 2020 roku) doświadczamy coraz większych problemów z pozyskaniem wielu popularnych komponentów elektronicznych wykorzystywanych w naszej produkcji. W mojej 15-letniej pracy zawodowej nigdy wcześniej nie spotkałem się z podobną sytuacją. Cena wielu elementów elektronicznych wzrosła o 500 do 1000 procent, a niektóre z nich nie są dostępne w ogóle lub wymagają alokacji. Alokacja oznacza, że ​​musimy zamawiać części, w wielu przypadkach płacić za nie z góry i czekać na dostępność przez wiele miesięcy, np. do połowy 2023 roku.

Moi dostawcy twierdzą, że ta sytuacja jest spowodowana niespotykanym wcześniej popytem na części elektroniczne, prawdopodobnie związanym z zakończeniem pandemii COVID19 i związanych z nią zmianach na rynku. Osobiście w to nie wierzę, bo najwięksi producenci jak STMicro, Microchip, FTDI itp. mieli ponad 18 miesięcy na dostosowanie produkcji do potrzeb rynku. W moim rozumieniu ogólna zasada jest taka, że ​​zwiększony popyt na rynku powinien generować zwiększoną produkcję niezbędnych komponentów. A tak się nie dzieje. Z jakiegoś powodu producenci nie chcą zwiększać produkcji i dostępności podzespołów, które przez wiele lat były używane na całym świecie. Najwięksi sprzedawcy części elektronicznych mają zerowe stany magazynowe dla większości swojej oferty i terminy dostaw na koniec 2023 roku.

Powyższe problemy dotyczą podzespołów używanych w wielu naszych produktach. Staram się robić zapasy trudno dostępnych podzespołów, ale nie jest to łatwe zadanie dla małych firm ze względu na duże koszty. Wkładam również dużo pracy w testowanie części zamiennych do naszych urządzeń, aby utrzymać produkcję bez większych zmian konstrukcyjnych. Niestety kosztuje dużo czasu i pieniędzy, zwłaszcza na testowanie i ocenę zmodyfikowanych konstrukcji. W miarę możliwości trzymam się zasady, aby nie modyfikować projektów, które działają niezawodnie.

Mówię o tym wszystkim, ponieważ chcę, abyście wiedzieli, że ciężko pracuję, aby utrzymać jakość i dostępność moich produktów. Sytuacja na rynku półprzewodników prędzej czy później powinna się ustabilizować i musimy przetrwać ten trudny czas.

Wszystkie produkty, które nie są oznaczone jako wyprzedane, są dostępne w naszych stanach magazynowych!

Mateusz Płociński
Microsat
Języki
Polish English
Waluty
Dystrybutorzy
Niemcy
Funktechnik Dathe

Szwajcaria
Lutz Electronics

Stany Zjednoczone
HamRadioOutlet