PLXTracker - Tracker/TNC APRS | Microsat APRS

PLXTracker - Tracker/TNC APRS

218,50zł

Produkt może nieznacznie różnić się od prezentowanego na stronie.
29 marca 2024: Dotarła do mnie nowa dostawa 110 sztuk zmontowanych obwodów drukowanych dla PLXTracker!

Oprogramowanie konfiguracyjne dla Windows (firmware STABILNY):
PLXTracker Configurator v1.03 (instalator): download
PLXTracker Configurator v1.03 (plik zip): download

Nasze urządzenia zawsze wysyłamy z najnowszą STABILNĄ wersją firmware.

Oprogramowanie konfiguracyjne dla Windows (firmware ROZWOJOWY):
PLXTracker Configurator v1.07 (instalator): download
PLXTracker Configurator v1.07 (plik zip): download

Podręcznik użytkownika v1.02: Język angielski
Tabela porównawcza urządzeń firmy Microsat: download

Raportowanie pozycji w formacie Mic-E/Base91/Plain text
Podstawową funkcja trackera APRS jest raportowanie pozycji. PLXTracker umożliwia wybór spośród trzech najbardziej popularnych formatów:
- Mic-E - format wykorzystuje zarówno pole adresata jak i pole informacji pakietu AX.25 dla raportowania pozycji i jest najbardziej zwięzłą metodą, dającą najmniejszą długość pakietu,
- Base-91 - druga ze skompresowanych metod dających możliwie małą długość pakietu,
- Plain text - przy tej metodzie raport pozycji wysyłany jest w formacie czytelnym dla człowieka,
Możemy również wybrać opcję raportowania ze stałym interwałem czasowym, co oznacza, że pakiety wysyłane są w odstępach X sekund, lub SmartBeaconing. SmartBeaconing jest algorytmem wysyłającym raporty pozycji w odstępach zależnych od prędkości i kierunku ruchu, pozwalającym bardziej precyzyjne raportowanie szczególnie w terenie miejskim. Algorytm SmartBeaconing został opracowany przez Tony'ego Arnerich'a KD7TA oraz Steve'a Bragg'a KA9MVA i obecnie jest wykorzystywany przez większość trackerów APRS.

Wbudowana pamięć 512KB zapisu pozycji
Wbudowana pamięć flash pozwala na zapis historycznej pozycji z rozdzielczością sekundową. Możliwe jest zapisane ponad 20000 historycznych punktów z informacją o:
- długości geograficznej,
- szerokości geograficznej,
- kierunku ruchu,
- prędkości,
- wysokości,
- aktualnej dacie i czasie.
Funkcja ta pozwala na zapisanie 5 godzin historycznej pozycji z rozdzielczością 1-sekundową. lub znacznie dłuższego czasu z rozdzielczością nieco mniejszą, np. 10 sekund pomiędzy punktami. Historię pozycji można odczytywać przez kabel USB a następnie eksportować ją do postaci sentencji NMEA, które mogą być w prosty sposób wizualizowane przez większość internetowych serwisów mapowych.

Wielościeżkowe dekodowanie pakietów APRS
Przy opracowywaniu PLXTracker'a zrezygnowaliśmy z dekodowania pakietów przy pomocy sprzętowego modemu. Nasz wielościeżkowy algorytm bazuje na technice cyfrowego przetwarzania sygnałów, a jego zastosowanie było możliwe dzięki dużej mocy obliczeniowej nowoczesnego 32-bitowego mikrokontolera zastosowanego w urządzeniu.
Wielościeżkowy algorytm dekodowania pakietów pozwala na równoległe przetwarzanie strumienia danych przy zastosowaniu różnych filtrów cyfrowych nałożonych na każdy z dwóch kanałów dekodowania. Pakiety zniekształcone przez składowe niskiej częstotliwości lub zawierające niezrównoważone poziomy tonów 1200/2200Hz są wstępnie filtrowane co znacznie zwiększa szanse na poprawne odebranie całego pakietu.

Klient APRS
PLXTracker pozwala na generowanie pakietów APRS zawierających zdefiniowane przez użytkownika pole informacji i wysyłanie ich w określonych odstępach czasowych. W ten sposób możliwe jest wysyłanie beaconów, obiektów, danych pogodowych i telemetrycznych.

Proste powtarzanie pakietów APRS oparte na aliasach
PLXTracker umożliwia poste powtarzanie pakietów na bazie aliasów. Trackery nie powinny być wykorzystywane jako pełnowartościowe digipeatery, ale funkcja oparta na aliasach pozwala na powtarzanie pakietów WIDE1-1 wysyłanych przez inne urządzenia ruchome, zwiększając tym samym ich szansę na dotarcie do I-Gate'a.

Obsługa stacji pogodowej
PLXTracker umożliwia odbieranie informacji ze stacji pogodowej za pośrednictwem przewodu RS-232. Następnie dane są formowane w pakiet APRS i mogą być wysyłane do sieci radiowej w określonych odstępach czasowych.
Obsługiwane stacje:
- LaCrosse/Technoline WS-2300,
- LaCrosse/Technoline WS-2350,
- Peet Bros Ultimeter 100,
- Peet Bros Ultimeter 800,
- Peet Bros Ultimeter 2000,
- Peet Bros Ultimeter 2100,
- Davis Vantage Pro (z dataloggerem RS232),
- Davis Vantage Pro2 (z dataloggerem RS232),
- Davis Vantage Pro Plus (z dataloggerem RS232),
- Davis Vantage Pro2 Plus (z dataloggerem RS232),

Raporty telemetryczne i obsługa modułu telemetrycznego
Urządzenie umożliwia wysyłane raportów telemetrycznych do sieci APRS. W tym celu konieczne jest zastosowanie zewnętrznego modułu WXTelemetry. Z jego pomocą możliwe jest wysyłanie następujących kanałów:
- dwa wejścia pomiaru prądu,
- dwa wejścia pomiaru napięcia,
- wejście cyfrowego termometru DS18B20.

Aktualizacja oprogramowania i konfiguracji
Urządzenie umożliwia aktualizację oprogramowania przez użytkownika z poziomu komputera PC przez połączenie USB za pomocą prostej aplikacji Konfiguratora.

Obwód drukowany urządzenia
Poniżej widać zdjęcie płytki PCB urządzenia. Projekt oparty jest na 2-warstwowej płytce drukowanej wyprodukowanej w Polsce. Każde urządzenie jest montowane i testowane przeze mnie.

Wiadomości
Przerwa wakacyjna
16 lipca 2024

W dniach od 17 lipca do 30 sierpnia 2024 sklep będzie zamknięty z powodu przerwy wakacyjnej.

Języki
Polish English
Waluty
Stacje APRS Microsat
Dystrybutorzy
Niemcy
Funktechnik Dathe

Szwajcaria
Lutz Electronics

Stany Zjednoczone
HamRadioOutlet